1 липня, у прес-центрі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” відбулась відео-конференція представників асоціацій різних переробних галузей промисловості, стосовно цін на цукор.
У прес-центрі агентства «Інтерфакс-Україна», 1 липня, була проведена онлайн-конференція з представниками асоціацій різних переробних галузей промисловості щодо ціни на цукор.
Виробники продовольчих товарів неабияк стурбовані питанням вартості цукру. А також наполягають на запобіганні ускладнень соціально-економічної ситуації зі сторони Уряду. Підвищення цін на цукор спричиняє зростання вартості соціально важливих продуктів харчування, таких як: молочна продукція, виробництво кондитерських товарів, напоїв тощо.
Щодо статистики, останній рік в Україні минув із збільшенням вартості цукру в два рази. Незважаючи на факт, що в нашій країні цукор дорожчий на 30-40% порівняно з цінами у світі, вартість дотепер продовжує зростати. Як наслідок – зростання цін на продовольчі товари, погіршення становища харчових галузей, зниження купівельно спроможних громадян, підвищення соціальної напруги.
У переробних галузях зменшуються об’єми виготовлення продукції та їх реалізація, знижується рентабельність. Отже, погіршується стан харчової промисловості та скорочується десятки тисяч робочих місць.
Сьогодні, з урахуванням значного дисбалансу, що спостерігається на ринку, існують об’єктивні підстави, щоб тимчасово знизити митну ставку на цукор білий до 0% у рамках помірної квоти на 60 тисяч тонн (це на 5% менше від усього споживання цукру в Україні).
Це дасть можливість стримати темп підвищення вартості й цукру, й готових харчових виробів з його використанням, збалансує попит-пропозицію у внутрішньому ринку, і як результат зменшить соціальну напругу.
Тож представники переробних галузей закликають Уряд підтримати законопроєкт «Про встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру білого» реєстраційний №5673, що передбачає тимчасове зниження ставки мита на цукор білий (УКТ ЗЕД 170199) з 50% до 0% у межах квоти на 60 тисяч тонн та сприяє його щонайшвидшому схваленню на цій сесії ВРУ.
Відтермінування розв’язки цього питання тягне за собою значну шкоду виробництвам промислових товарів і зниження купівельної спроможності громадян.
Цей законопроєкт здатен стабілізувати роботу вищевказаних підприємств та надати потенційні можливості для повернення виробникам втрачені ринкові позиції, для збереження робочих місць та для запобігання скорочень податкових надходжень.
Важливо зазначити, що напруга в соціумі має також зменшитися, адже літній період – сезон консервації з використанням значної кількості цукру може викликати загострення реакцій внаслідок ще більшого зростання цін.
Асоціації зазначили:
зважаючи на продовження зростання цін на цукор на фоні підвищення вартості й інших видів соціально важливої сировини (борошно, олія), тимчасове зменшення мита на цукор посприяє частковому призупиненню розкручування інфляційної спіралі та втриманню цін на харчові товари для українського споживача.
Довідково:
Щодо кондитерської галузі, що є експортно-орієнтованою, цукор – це один із головних інгредієнтів кондитерського виробництва, адже вироби містять близько 50% вищезгаданої сировини (такі як карамельна група, що реалізовується в нижчому ціновому сегменті, тому користується попитом у громадян з невеликим рівнем доходу)
Кондитерська галузь уже зазнала великих економічних збитків.
Внаслідок того, що собівартість виробництва та сировина зросла, вітчизняні виробники були вимушені також підійняти ціни (експортна ціна підвищилася в середньому на 15%, а ціни внутрішнього ринка – на 20-25%). Як результат, українська продукція витісняється з внутрішнього та зовнішнього ринків.
За висновками представників компаній зрозуміло, що негативні фінансові показники українських підприємств призведуть до зниження податкових надходжень на рівні не менше ніж 20-30 млн. грн., до скорочення 2,5-3 тис. робочих місць, а враховуючи суміжні галузі – до 5 тис. робочих місць.
Говорячи про молочну-консервну галузь, яка виступає експортно-орієнтованою, тенденція підвищення вартості цукру, протягом 7 останніх місяців, потягла за собою додаткові витрати на придбання сировини для виробів на 233 млн. грн, а собівартість товарів збільшилася на 33%. Отже, це призвело до втрати експортних позицій галузі та нестабільності позицій у внутрішньому ринку, тобто зниження прибутковості та економічних показників підприємств.
Результат – скорочується податкові відрахування на 20%, знижується інвестиційна спроможність та скорочується персонал.
Щоб сприяти розвитку молочної галузі та запобігти підвищення цін слід до початку сезону виготовлення цукру (кінець вересня 2021 року) додатково придбати 10 000 тонн цукру.
Зазначаємо, що вартість цукру продовжує зростати, незважаючи на публічні обіцянки виробників.
Виробництва цієї та суміжних галузей загалом зосереджені в маленьких містах та селищах, де є значний дефіцит можливості працювати та низький рівень бюджетних виплат, до того ж, у перспективі люди можуть втрати ще близько 2 тисяч робочих місць. У свою чергу це призведе до значного погіршення соціально-економічного становища.
Підприємства хлібопекарської сфери, що працюють на законному підґрунті, витрачають приблизно 18 тисяч тонн цукру за рік. За перший квартал 2021 року ця галузь використала 4.2% об’єму обсягів реалізації хлібобулочних виробів та 7,8% об’єму реалізації кондитерської продукції.
Хлібопекарська галузь є соціально важливою. Внаслідок того, що підприємства не можуть повністю відшкодувати збитки через зростання собівартості й інших важливих видів сировини (борошно, продукція олійно-жирової галузі), значна частина асортименту хлібопекарської галузі є нерентабельною. Відповідно страждають економічно-вразливі верстви населення, спричинюються збитки цієї галузі, створюється негативний вплив на фінансові результати підприємств, інвестиційна привабливість галузі також знижується.
Отже, відбувається зниження попиту на продукцію. Збільшення її вартості спричинить зменшення кількості робочих місць приблизно на 2,3-2,6 тис. у хлібопекарській та суміжних сільськогосподарських галузях. Відповдно це призведе й до зменшення податкових надходжень.
Негативні наслідки торкнуться й виробників безалкогольних напоїв. Зростання ціни цукру може скласти близько 108 млн. грн. до середини осені ц.р. (цукор від нового цукрового буряка).
Зважаючи на пружність попиту безалкогольних напоїв , це спричинить зменшення виробництва на 8-10% та зниження податкових надходжень близько на 190 млн. грн.
У неділю, 1 грудня, у Патріаршому Домі м.Львів відкрила свої двері ...
12 листопада з робочим візитом кондитерську компанію «Лукас» у Кременчуці ...